Звіт – перш за все, для себе: зафіксувати основні штрихи на майбутнє.
Викладу з точки зору поведінки власних: духу, тіла, розуму і ума.
Коли Євген Уткін, президент холдингу «KM Core»,
http://www.kmcore.com, зателефонував наприкінці серпня і запропонував пробігти марафон в Греції 31 жовтня, на честь 20-річчя корпорації і 2500-річчя пробігу першого вояка-марафонця, моє єство відгукнулося приблизно так:
дух на хвильку остовпів, потім – зрадів! Чому зрадів? Певно, згадав пробіг десятилітньої давності, коли в жовтні 2000 року ми теж командою долали трасу від еллінського селища Марафон до Афін. Команда «КМ-2000» – ось вона перед стартом:
Справа наліво: Сергеєв Анатолій, Уткін Михайло, Уткін Євген, Сєдов Володимир, Мандрикін Олександр і автор.
Оскільки мені ніколи до того не доводилося бігати дистанції, довші за 10 км, то підготовка до марафону-2000 була більш-менш нормальною: влітку побував на Кавказі, з початку вересня почав бігати по 30 хвилин, потім – годину, півтори, дві .. так до трьох з половиною, і десь за два тижні до відльоту ми пробігли до Пущі-Водиці і назад, що склало близько 40 км.
Тоді, в Греції, вдалось пробігти дистанцію за 4 години 12 з лишком хвилин, і запам’яталось це отак:
Вірш 444
Марафонський, присвячується товаришам команди
„Квазар-Мікро – 2000”: Уткіну Євгену,
Уткіну Михайлу, Сєдову Володимиру,
Сергеєву Анатолію, Мандрикіну Олександру
Ніколи не забуду марафону,
У Греції трьохтисячний забіг:
Шість тисяч юних і старечих ніг!
У розпалі осіннього сезону
Із селища малого – Марафона
В Афіни по Елладі шлях проліг,
І кожен з траси не зійшов, добіг
До древнього підкови-стадіону,
І тим себе – не інших – переміг!
Добігли всі: той, хто спочить приліг
На теплий шовк зеленого газону;
Хто повертавсь, сказати сину зміг
Три слова одкровення головних;
І син, пізнавши радість невимовну;
І той, хто трохи ногу не вберіг;
Хто знав в Елладі більш за нас доріг –
Усі здолали трасу перегону!
Була ця траса, певно, не з складних:
Розважливий і нешвидкий розбіг,
Аби розбурхать кров і лімфу сонну,
Оливи, Сонце, радість, піт і сміх,
Терпіння, воля, й духу злет в усіх
Під Небеса над храмом Парфенона!
Після того марафону не доводилось мені бігати навіть десяти кілометрів, хіба що пробіги під каштанами Києва на 5 км змушували трішки потрусити тілом по стадіону. Отож тіло на нову пропозицію відгукнулося скрипом: потребують укріплення короткі м’язи попереково-крижового відділу хребта, та й вищих зон. Ум підтакнув тілу, а розум, поміркувавши, пропозицію таки сприйняв, бо підказав: ти ж був на Кавказі цього літа, як і тоді, зайшов на дві вершини Ельбрусу, тож готуйся!!!
Підготовка почалася 29 серпня годинною пробіжкою, з 19-35 до 20-35. В 21-30 пульс 100 (тіло захвилювалося!), 22-15 пульс 64, наступного ранку пульс 54, хребці поправляю, дискомфорт у потилиці.
31 серпня бігав з 20-20 до 21-40, в 21-50 пульс 77, в 24-00 пульс 87, зранку – 56. На останніх двох кругах стадіону глибокий м’яз лівої литки злегка поболював. 3-4 вересня в Криму пробував бігати, м’яз лівої литки поболював. Спочатку подумав, що просто м’яз втомився, «забився». Але коли біль не пройшов ні через тиждень, ні згодом – зрозумів, що надірвалися м’язи і вени. Діагноз підтвердила цілителька Лариса Іванівна. Бігати з тромбом в нозі – небезпека тромбоемболії. Терміново почав «розсмоктувати» тромби троксевазином та числовим рядом 4814543. За тиждень тромб розсмоктався, біль у м’язі поступово зник. Почав щоранку крутити педалі велотренажера хвилин 10-15, пару разів пройшовся-пробігся по стадіону дві-три години. Двічі пробігся, а в основному пройшовся від дому до лісу і до річки Ірпінь і назад (близько 25 км) за 3 год 40 хв., причому вдруге – за тиждень перед відльотом. А ще за три тижні до старту праве коліно викинуло коника: після прогріву правої ноги в гарячій воді від ступні до коліна під час контрастної процедури наступного ранку при присіданні коліно раптом почало видавати подвійний безболісний хрускіт так голосно, ніби в суглобі перемелювалися меніски! І так – при кожному присіданні, протягом тижня і більше! Напевно, перегрів синовіальну рідину в суглобі – от вона загусла, і колінний суглоб почав клацати, нижче коліна – легке больове відчуття.
Ото й уся «підготовка» до марафону!
На рівні мікробіологічному тіло годував кальцієм+магнієм, мультивітамінними комплексами Dayly та DoubleX (впереміжку), Омегою-3, протеїновим порошком, мультикаротином та часником – для чистки судин.
Ще, за сім днів до старту, почав споживати суспензовані гелі для підсилення організму: вранці – для серця і судин, в обід – потужний набір 200 антиоксидантів, перед вечерею – гель для відновлення суглобів і хрящів. Больові відчуття під правим коліном зникли, серце відновлювало пульс після велотренажера швидко.
Отож дух мій споглядав на оці потуги-митарства-старання тіла і підхльостував, спонукав його до дії, а розум настановляв:
Сонет 2384
Кому, як не собі цим носа втру?!
Пробігти чи пройти – не все одно!
Щодня даю команду тілу: «Но!»
Біологічне ж тіло скиглить: «Тпру!!!»
Що ж, марафон хіба що кенгуру
Проскаче легко!.. Тіло ж бо, воно,
Хоч пам’ята, як бігало давно –
Минулих миль не змитися тавру –
Та десять літ минули, ніби рік!
Хоч з нас ніхто ще віком – не старик,
Варт милі набігати геть усім,
Щоб стадіон почув побідний крик!..
Тож ватажок наш недарма прорік:
«До фінішу нестримний дух несім!» 30.09.2010 р.
Дехто із знайомих, хто був в курсі справ, підтримували мене (щиро вдячний їм!), дехто категорично відмовляв від авантюри (їм – особливо вдячний!). Отож згодом одній із знайомих, що впала в депресію, а більше собі – котрий без краплини депресії ледь стурбовано «готувався» до пробігу, висловив отаке побажання у формі ронделя:
До пані Лідії Руденко
Хай дух Ваш тіло споглядає збоку
І висновки робити не спішить!
Дарма, що швидше час вперед біжить –
Гоніть з душі депресію глибоку,
Бо зміни світу вже помітні оку:
Ми в цю епоху вибирали жить!
Хай дух Ваш тіло споглядає збоку
І висновки робити не спішить!
Дух забезпечить вивіреність кроку,
Думками вже не зможете грішить!
Крім нас, Землі майбутнє Бог вершить,
Тож проженім з умів своїх мороку!
Хай дух Ваш тіло споглядає збоку! 10.10.2010 р.
І от 29 жовтня ми летимо в Афіни, а дух мої тіло і ум споглядає збоку!
Наш спонсор і натхненник цієї спортивної «авантюри» – Євген Уткін – вже в Греції з сім’єю. Перед поселенням до готелю реєструємось, наші стартові номери – в шостій тисячі, а всього десь близько 12,5 тисяч атлетів має стартувати! В літаку знайомимося зі спортсменкою з Рівного, пані Світланою, що прибіжить на фініш третьою серед жінок!
Прогулюємось по білому місту - Афінах, в центрі міста височіє Лікавітос:
Увечері в п’ятницю піднімаємось на гірку Лікавітос, до храму Георгія-Побідоносця, ставимо свічі за здравіє. Вітряно, голова поболює, хоча давно вже не боліла - тіло досі пручається...
Ставлю свічку ще й за упокій покійних родичів моїх, з площадки перед храмом бажаю всім афінянам і гостям доброго здоров’я, миру, злагоди, всім атлетам – подолати трасу!
В суботу зранку при сонечку мандруємо до Акрополя і недавно відкритого археологічного музею.
Колони римського храму нашіптують прекрасну погоду!
А Михайло нашіптує молодшому брату Володі: пробіжиш!
Акрополь нас теж благословляє сонечком:
А на цьому історичному стадіоні будемо фінішувати:
Під вечір трамвайчиком мандруємо із Сашею Мандрикіним (
www.mandr.in.ua) до Егейського моря:
температура води – більше 20 градусів! Тіло розслабилося, продрижало на березі проти лагідного сонечка не від холоду, а про всяк випадок, і ніби оновилося!
Спав години зо три, о другій ночі прокинувся, розтер ноги, але заснути не вдалося, отак і дрімав до 4-30, коли вже пора було вставати, готуватися до сніданку і йти з півгодини до місця посадки в автобуси.
Автобуси почали вивозити бігунів до старту з половини шостої. Ми виїхали близько шостої. Мої четверо – дух, розум, тіло, ум – заспокоєні, але не сонні! Приїхали до Марафону, до старту ще дві години. Старт намічено о дев’ятій. Сонечко почало пригрівати. Перевдяглися, здали речі в кульках на машини, зайняли місце в своєму секторі по кольору номерів.
Подумки звертаюсь до Янголів – Хранителя і Спасителя – з проханням допомогти пробігти трасу.
І от – стартуємо, вслід за групою лідерів!
Сонет 2393
Дванадцять з лишком тисяч на дорозі,
На майках – різнобарвні кольори,
І вертоліт «знімає» всіх згори!
Стартують профі – перші, хто в пролозі
Дистанцію здолать найшвидше в змозі!..
Еллади люди з дітьми й прапори
Кортеж вітають теплої пори!
Біжить команда й наша, не в обозі,
Тож хай Побідоносець всім і Біг
Здолати помагають цей забіг!
Звичайно, помагали й тренування,
Хоч в кожного був свій обставин збіг!..
Все ж кожен з нас до фінішу добіг –
Підвищив міру духу пізнавання! 31.10.2010 р.
Почали бігти купно, згодом – кожен в своєму темпі. Толя Сергеєв біг поряд з Володею Уткіним,
підтримував його морально і порадами: як не як, у Володі це перший в житті марафон! Саша Мандрикін і Женя Уткін теж трималися певний час пліч-о-пліч.
Та й ми з Михайлом Уткіним
добігали до 5-го кілометра разом, і до 20-го теж.
Перші десять кілометрів пробіг без особливих негараздів: два кроки вдих, чотири – видих. Так само здолав ще десять кілометрів, загалом за дві години.
Висмоктав гель-енергетик, що брав із собою – принаймні за півгодини має спрацювати. Наступні вісім кілометрів доводилось разів зо три зупинятися, підправляти поперекові хребці. Дихання – два кроки вдих, три кроки, а на підйомах два – видих. Почали попікати середні пальці правої ноги, хоча не від натирання, а оскільки нервовий канал, що веде до них, був давно вже «зацікавлений». Ворушив ними, спробував продихувати праву ногу через п’ятку і до тімені – не полегшало. Почав вдихати навпаки – через тім’я, видихати через праву ступню – помогло!.. Певно, ці 28 кілометрів допомагав бігти Янгол-Хранитель!
Далі зовнішні бокові групи м’язів лівої ноги почали затискатися до судом вище і нижче коліна, і в литці, де була травма – таки проґавив зміщення в попереку і крижах! Тож Янгол-Спаситель змусив тіло перейти на ходьбу. Пробував з часом бігти – судоми, йти – нормально. Отак отак підбігав-йшов майже до фінішу.
Обабіч дороги вздовж траси нас тепло вітали місцеві жителі, дітлахи, підбадьорювали, кричали «Браво!». Це додавало сили і радості духу, але не лівій нозі!.. На тротуарі після 35-го кілометра двом бігунам лікарі надавали невідкладну допомогу, одному з них ставили крапельницю. З дванадцяти з половиною тисяч заявлених учасників вийшли на старт і дісталися фінішу близько 10300 атлетів.
Десь метрів за 400 до стадіону, де дорога спускалася крутенько вниз, мій дух присоромив тіло: мовляв, хоч підтюпцем, але забіжи на стадіон, ледацюго!!! Підтюпцем тіло підбігти згодилось, ноги – зокрема теж…
Щасливі, радісні миті – вибігати на підкову-стадіон, кричачи глядачам: «I love all of you!!!» (Я люблю усіх вас!». Ось і фініш, нарешті:
Глядачі вітають атлетів, що з різними мінами на обличчях фінішують!!!
Bib: 6621
Athlete: OLIFIROV VIKTOR
Це вже мої коментарі і примітки:
Start: |
00:39
time behind start of block/race
|
~ Час 1 км траси,
хвилин |
~ Час 1 км зі старту, хвилин |
Примітки |
5km: |
28:27 |
5,65 |
5,65 |
біг |
10km: |
55:55 |
5,46 |
5,56 |
біг |
21,1km: |
2:04:22 |
6,19 |
5,89 |
біг |
30km: |
3:21:20 |
8,66 |
6,7 |
біг до 28-го км, далі - пішки |
Finish: |
5:16:35 |
9,43 |
7,5 |
пішки, останні 400 м - підтюпцем |
І цього разу вся наша команда добігла до фінішу! Найшвидший час команди: 4:22:02 год, «найспокійніший»: 5:40:17 год.
Наймолодший член команди - Володя Уткін.
Гадаю, всі власним результатом задоволені! Окрім мене, непідготовленого…Це – P.S. духу і розуму…
Сонет 2394
На марафоні нас чекало літо!
Егейське море ніжило тіла…
Народ повідкладав мирські діла:
Забігу дух в пружні тіла налито!..
Ми пам’ятаєм, як було коли то:
Еллада вперше сил нам додала
В двохтисячнім!.. Не вибила з сідла
Нікого траса й нині! Хай пролито
Немало поту: бігли на межі
Можливого, чи ні, та не чужі –
Знайомі краєвиди нас стрічали,
І сльози на останнім віражі
В очах іскрились!.. Дальші рубежі
Ми спільно на майбутнє намічали! 31.10.2010 р.
Дійсно, ввечері в ресторанчику під тости про майбуття і за здравіє ми намічали плани на майбутнє і ще раз від душі щиро дякували Жені Уткіну за таку щасливу «авантюру»!
До нових стартів, друзі!
Висновки, для себе:
1. До наступних марафонів варто готуватися заздалегідь, більш цілеспрямовано і серйозно! М’язи короткі, прямі і косі, вподовж хребта і таза – тренувати, зміцнювати!
2. Суспензовані гелі допомогли пробігти дві третини траси і пройти решту без напруження суглобів і серця, розсмоктування молочної кислоти у м’язах пройшло за дві доби повністю, зокрема завдяки самомасажам, гелю-антиоксиданту, бані. Продовжити вживати принаймні ще місяця півтора! Перед стартами додати гелі протеїнові та мультивітамінні, на пробіг взяти гель енергетичний! Хто зацікавиться гелями - звертайтеся, проконсультую!
3. Дай Боже здоров’я усім нам на многая літа і на нові старти!